Domēnu reģistrācija

Sākums / Domēnu reģistrācija

Kas ir Domēns, un kā tas darbojas?

Domēna vārds, jeb domēns ir burtu un simbolu virkne, kas tiek asociēta ar kādu datoru, datoriekārtu, vai cita veida ierīci, kas atrodas tīklā, un kas ir reģistrēta DNS, jeb domēna vārdu serveru sistēmā. Domēna vārdi tiek iedalīti vairākos līmeņos, un pārsvarā tie visi ir tikai, kā aizstājēji cipariskajām formām, jeb IP adresēm.

Domēnu vārdu sistēma tiek iedalīta līmeņos, kur nultais līmenis jeb neredzamais līmenis ir pati domēnu vārdu sistēma , un visi apakšlīmeņi ir subdomēni, jeb apakšdomēni tai sistēmai. Augstākā līmeņa jeb pirmā līmeņa domēni ir paredzēti valstīm un reģioniem, un tie ir tie, kas seko aiz punkta jeb kuras web-adreses beigās (.com, .lv, .net). Šos domēna vārdus nevar nopirkt un tie tiek izsniegti tikai valstīm un ļoti lielām organizācijām, bet pēdējā laikā tiek runāts, ka drīzumā šī sistēma arī tiks atvērta pircējiem un par lielām naudām (vairāk, kā 100 tūkstoši dolāru) varēs iegādāties savu augstākā līmeņa domēnu, un tas nozīmē, ka kompānijas varēs sev izveidot sistēmu, piemēram news.samsung, vai produkts.apple, un tas paver jaunas iespējas internetā.
Otrā līmeņa, jeb visiem pieejamie domēni ir tie, kurus jūs varat pasūtīt un tie ir apakšdomēni šiem pirmā līmeņa vārdiem. Tas nozīmē, ka jūs varat saņemt pilnīgi jebkādu vārdu , kuram beigās ir pievienots šis augstākā līmeņa domēns (noslepums.lv, rpv.lv, utt), ja vien šis vārds jau nav rezervēts. Trešā līmeņa, jeb tautā sauktie vienkārši sub-domēni, jeb apakšdomēni ir domēna vārdi, kurus var izveidot aiz jau esošā domēna (test.rpv.lv , piemers.rpv.lv) un šādus apakšdomēnus jūs varat veidot neierobežotā daudzumā pēc jūsu pašu sirds patikas, jo šis otrā līmeņa domēns pieder jums, un ar to jūs varat darīt, ko vien vēlaties.
PS: Jāatceras, ka domēnu vārdus nopirkt nav iespējams, un tos var tikai īrēt, jeb samaksājot naudu lietot uz laiku, par kuru jūs samaksājāt, un ja jūs aizmirstat, vai nesamaksājāt par savu domēna vārdu jebkurš cits varēs to piereģistrēt!

DNS jeb NS NameServers(Vārdu serveri)

DNS serveri ir iekārtas, kuras paredzētas domēna vārdu translācijai no vārdiskās formas uz skaitlisko (IP adresi). Būtībā internets sastāv no divu veidu sistēmām, kas ir domēna vārdu sistēma un Interneta Protokola adrešu sistēma, un lai šīs adreses sasaistītu ir nepieciešami šie vārdu serveri, kas piemēram pārveido “www.rpv.lv” uz “31.170.165.148” un otrādi! Tagad, kad zinām, kas ir DNS, tad rodas jautājums, kādēļ tāds ir vajadzīgs?

Viss ir pavisam vienkārši, un šāda veida sistēmas ir vajadzīgas, lai interneta lietotājiem nebūtu jāatceras nenozīmīgas ciparu virknes galvā, un lai būtu iespējams ievadot interneta pārlūkprogrammā vārdu nonākt kāda konkrētā interneta adresē, un paskatoties uz augstāk doto mūsu mājas lapas piemēru, vai jūs spētu atcerēties to garo ciparu virkni, vai daudz vieglāk ir atcerēties 3 burtu kombināciju? Visi interneta protokola pamati darbojas tieši uz šīm IP adresēm, un nereti ir iespējams arī ierakstīt šo IP adresi pārlūkprogrammā un nonākt tieši tajā pašā resursā, vienīgi šoreiz vārd-serverim nemaz nav jāiejaucas un jūs pa taisno darāt to, kam šie DNS serveri ir paredzēti.

Nic.lv un kā iegādāties .lv domēnu no viņiem?

Nic.lv ir Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta Tīklu risinājumu daļa, un tie ir atbildīgi, par Latvijas augstāko domēna vārdu “.lv” turēšanu! NIC ir starptautisks apzīmējums šāda veida organizācijām, kas katrā valstī uztur un izdala zemāka līmeņa domēnus no valsts augstākā līmeņa domēnvārda. Uzņēmuma mājas lapā, jums ir iespējams izlasīt visu informāciju, par noteikumiem, kuri jāievēro, lai šos domēna vārdus iegādātos, bet būtībā jums ir atļauts iegūt jebkādu domēna vārdu, kādu vēlaties, un vai šis domēns ir brīvs, vai jau reģistrēts jūs varat uzzināt ierakstot šo nosaukumu nic.lv mājas lapas domēnu meklēšanas sadaļā, kur arī to būs iespējams reģistrēt!

Ārējās reģistratūras?

Neskatoties uz, to, ka .lv domēna vārdus iespējams reģistrēt NIC mājas lapā, domēna vārtus arī iespējams pieteikt un reģistrēt caur trešo personu, jeb ārējām reģistratūrām, kuras nodrošina pilnu domēna reģistrāciju pie NIC augstākā līmeņa domēnu sniedzēja. Šīs reģistratūras, lai iegūtu šādu privilēģiju ir pieteikušās būt par oficiālām .lv domēnu izplatītājām, tādējādi nekādi šmaukšanās, vai kāda cita veida krāpnieciski darbi nav iespējami.

Ārējās reģistratūras nereti piedāvā pat labākus piedāvājumus, ka NIC , jo reģistrējot klientus pie sevis tās cenšas paturēt tos uz ilgāku laiku, un parasti tiem tiek piedāvāti dažādi hostinga pakalpojumi. Tieši šādos pakalpojumos tad arī ir iespēja, ka šie servisi saņems vairāk naudas, un tādējādi šīs reģistratūras var atļauties samazināt cenas, jo būtībā šī zemākā cena darbojas, kā reklāma viņu hostinga pakalpojumiem. Cik es esmu saskāries ar šāda veida reģistratūrām, tad tur ir savi plusi un savi mīnusi, bet kopumā ja jums vajadzīga personīgā mājas lapa, tad labāk ir tieši izmantot viņus, jo tie piedāvā arī hostingu un citus pakalpojumus, bet, ja jums ir vairāki domēna vārdi, tad labāk ir pa tiešo reģistrēt tos pie NIC.lv tāpēc, ka tad jums būs pilna pārvaldības atļauja un jūs varēsit mainīt visu, kā jums patīk, bet ja domēns ir ticis reģistrēt caur kādu no šīm reģistratūrām, tad jums jāsazinās ar viņiem, lai viņi nomainītu DNS serverus, vai citus parametrus!

-->
Labākie hostinga piedāvājumi privātām un juridiskām personām. JŪSU BIZNESS IR MŪSU DARBS!
CLOSE
CLOSE